Príbeh rodiny Ante Prižmića sa začal písať na ostrove Korčula, odkiaľ pochádza a patrí medzi starousadlíkov tohto ostrova. Ostrov Korčula má bohatú históriu, ktorá sa píše od 6. storočia pred Kristom, kedy bolo toto územie kolonizované Grékmi a následne si prechádzalo obdobiami, kedy bolo postupne pod nadvládou Rimanov, Byzantskej ríše, Chorvátsko-Uhorského kráľovstva, Habsburskej monarchie a nakoniec sa v novodobých dejinách po 2. svetovej vojne stalo súčasťou Juhoslávie a od ukončenia občianskej vojny v deväťdesiatych rokoch je pevnou súčasťou Chorvátska. História pestovania olivovníkov, ako aj iných poľnohospodárskych produktov sa v rodine Anteho Prižmića datuje až do 19. storočia.
Ante sa pripojil k rodinnej tradícii už počas školských čias, kedy pomáhal rodičom a starým rodičom so starostlivosťou o olivové sady. Ostrov Korčula leží juhozápadne od poloostrova Pelješac a táto oblasť je veľmi známa milovníkom plachtenia a windsurfistom. Neustále poryvy vetra, čistý vzduch, ako aj postačujúce množstvo zrážok sú ideálnym prostredím pre ekologické pestovanie olív. Na ostrove Korčula Ante pestuje odrody lastovka, orgula a drobnica. 650 olivovníkov, medzi ktorými sa nájdu aj také, ktoré sú staré 100 až 150 rokov, dáva ročnú produkciu v priemere od 2000 do 2500 litrov extra panenského olivového oleja. Ako sám hovorí: „ekologické pestovanie olív v Dalmácii má dlhú históriu, ktorá je založená predovšetkým na kvalite a nie kvantite. Všetky olivové oleje z Dalmácie sú eko a to z dôvodu, že množstvo spracovateľov olivového oleja je v rovnováhe s objemom dopestovaných olív, čo umožňuje spracovanie v deň zberu čím sa zabraňuje znehodnoteniu plodov a následne aj olivového oleja oxidáciou“.
Táto ročná produkcia nepokrývala nároky jeho verných zákazníkov a preto sa rozhodol pre kúpu olivového sadu nad Trogirom, konkrétne na kopci Plano. Pozícia tohto olivového sadu, ktorý sa skladá z 200 olivovníkov odrody oblica, je orientovaná juhovýchodne, čo znamená že je večne zaliata slnkom. Mimochodom sorta oblica je najpreferovanejšou odrodou v Dalmácii, ktorá pokrýva asi 90% celej produkcie v tejto oblasti. Je to najlepšia chorvátska odroda, ktorá je veľmi húževnatá, odolná voči chorobám, škodcom, chladnému počasiu ako aj suchu. Nie je samoopelivá, preto potrebuje niektorú z odrôd disponujúcou týmito vlastnosťami a preto sa kombinuje s lastovkou alebo krvavicou. Produkcia tohto olivového sadu sa odhaduje na 700 až 1000 litrov, nakoľko sa jedná o mladé olivovníky, ktorých vek je okolo 10 až 12 rokov.
Anteho značka MANGUT produkuje blend, ktorý je predávaný v baleniach od 100 ml až do 1 litra. Ručný zber olív na začiatku sezóny a ich spracovanie metódou lisovania za studena prebieha v ten istý deň. Uskladnenie olivového oleja je v nerezových nádobách pri stálej teplote až do ich fľašovania. Aj obaly spĺňajú najvyššie požiadavky pre uskladnenie, pretože sa jedná o tmavé fľaše s krásnym dizajnom. Extra panenský olivový olej značky MANGUT je aj preto pravidelne oceňovaný zlatou medailou v kategórii najlepšie balenie na medzinárodných súťažiach ako je napríklad Noćnjak.
Lucia –
Zachutil nám 😊 na budúce berieme väčšie balenie.
Lucia –
Zachutil nám 😊 na budúce berieme väčšie balenie