Pán Kulaš začal pred 15 rokmi písať svoj príbeh previazaný s pestovaním olív v olivových hájoch, ktoré sa rozprestierajú na 10 ha a ukrývajú v sebe viac ako 2800 olivovníkov odrody oblica, leccino a pendolino. Práca v olivových hájoch je jeho veľké hobby, ktorému sa venuje počas celého roka a do tejto práce zapája celú svoju rodinu.
Pán Kulaš sa hneď na začiatku svojej cesty sa rozhodol vytvoriť značku, ktorá by reprezentovala jeho výnimočné organické extra panenské olivové oleje. Inšpiroval sa históriou, ktorá je neodmysliteľne spätá s miestom, kde sú jeho olivové háje situované. Malá dedinka Polača sa nachádza neďaleko Benkovca. Plodná zem v tejto lokalite umožnila rozvíjať kultúru pestovania olív od pradávnych dôb, ktoré siahajú až do čias Rimanov. V okolí jeho olivových sadov sa pri archeologických prácach našli staré grécke mince mesta Larissa, mince rodiny Cornelia z rímskej republiky, ako aj mince Faustíny staršej – manželky rímskeho cisára Antoninusa Piusa, ktorý žil v rokoch 138 až 161 nášho letopočtu. Antoninus Pius bol známy ako 4. generácia v rade z čias piatich dobrých cisárov. Jeho smrťou sa skončila jedna z najlepších etáp rímskych cisárov. V prvom momente pán Kulaš rozmýšľal nad názvom PLATINUM, ktoré bolo niekdajším rímskym názvom dnešnej Polače. Ale nakoniec sa rozhodol pre názov FAUSTINA, a to na základe výnimočnej reputácie tejto šľachtičnej, ktorá je považovaná za najmorálnejšiu ženu rímskej histórie. Táto minca je vyobrazená aj v logu produktu FAUSTINA. Výnimočnosť sa z histórie pretavila až do tohto organického extra panenského olivového oleja.
Malá dedinka neďaleko Biogradu na moru je situovaná medzi pohorím Velebit a Jadranským morom. Táto lokalita umožňuje držať olivovníky v skvelej kondícii. Prirodzenú ochranu pred škodcami a chorobami poskytujú aj prírodné bariéry v podobe bylín vysadených okolo olivových hájov. Týmito prírodnými ochrancami sú hlavne levanduľa, kaktus a rozmarín.
Vysoká kvalita blendu, ktorý pozostáva z vyššie spomínaných odrôd oblica, leccino a pendolino sa začína zbierať začiatkom októbra. Celý zber je zameraný na dosiahnutie najvyššej kvality, ktorá je ovplyvnená kvalitou zberaných plodov. Aj z tohto dôvodu sú všetky olivy zbierané ručne, aby neprišlo k poškodeniu plodu, ktorý by mal za následok oxidáciu, čoho následkom je znehodnotenie kvality výsledného produktu. Samozrejmosťou je aj okamžité spracovanie pozbieraných plodov olív lisovaním za studena pri teplote 23 °C, čo dáva olivovému oleju špecifické vlastnosti. Hlavnou je minimum usadenín, ktoré vznikajú nedokonalým spracovaním a druhou je vysoká stálosť a „dlhovekosť“ týchto olivových olejov. Aktuálne sa pán Kulaš pokúša v spolupráci s inštitútom verejného zdravia preukázať, že ak je zber olív načasovaný v správnom termíne, plod olivy nie je pri zbere mechanicky poškodený, jeho spracovanie prebehne v ten istý deň pri stanovenej teplote a teplota skladovania je udržiavaná medzi 17 až 18 °C, olivový olej nestráca na svojej kvalite ani po troch či štyroch rokoch.
Kvalita organického extra panenského olivového oleja FAUSTINA je potvrdzovaná početnými oceneniami na súťažiach ako sú Noćnjak, Dni olív Zardar, Degustácia mladých vín a olivových olejov Nadin, kde sa umiestňuje v TOP 5 čo sa týka kvality a estetiky balenia a zlatými medailami je oceňovaný za kvalitu svojich produktov.
Jeho organický extra panenský olivový olej je vždy vysoko hodnotený na všetkých medzinárodných, ako aj domácich podujatiach a turnajoch olivového oleja. Svojou kvalitou sa dokázal presadiť vo viacerých vysoko hodnotených gastronomických prevádzkach a jeho produkty sú veľmi obľúbené aj medzi stálymi zákazníkmi, čoho dôkazom je že sa neustále vracajú k svojmu obľúbenému organickému extra panenskému olivovému oleju FAUSTINA.
Erika –
Tento olivový olej je pre mňa absolútnym favoritom medzi všetkými olejmi.
Filip T –
Faustina je už môj druhý olej ktorý som skúsil a opäť som nadmieru spokojný. Určite vyskúšam aj ďalšie produkty lebo verím, že kvalita týchto olejov je úžasná. Nezostáva mi iné, ako odporúčať.