Zdravie

Ako vybrať najkvalitnejší olivový olej

Popísalo sa už veľa článkov o tom, ako je možné vybrať najkvalitnejší olivový olej. Každý z autorov má svoju pravdu, ale najdôležitejšie je riadiť sa vlastnou hlavou a senzorickým vnímaním. Nie nadarmo sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. A toto pravidlo platí vrchovatou mierou aj pri výbere olivového oleja.

I. Úvod

Olivový olej je jedným z najzdravších olejov na svete. Je bohatý na mononenasýtené tuky, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Olivový olej obsahuje tiež antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť naše bunky pred poškodením.

Olivový olej sa používa v kuchyni už tisíce rokov. Je to všestranný olej, ktorý sa dá použiť na varenie, pečenie a dochucovanie jedál. Olivový olej má jemnú a lahodnú chuť, ktorá sa hodí k mnohým rôznym pokrmom.

Olivový olej má mnoho zdravotných výhod. Je spojený s nižším rizikom srdcových chorôb, rakoviny a Alzheimerovej choroby. Olivový olej môže tiež pomôcť zlepšiť zdravie pokožky a vlasov.

Ak chcete zlepšiť svoje zdravie, olivový olej by mal byť súčasťou vašej každodennej stravy. Môžete ho pridať do šalátov, omáčok, cestovín, rýb a mäsa. Olivový olej môžete použiť aj na pečenie a varenie.

Pri výbere olivového oleja je dôležité zvoliť kvalitný olej. Extra panenský olivový olej je najvyššej kvality a má najsilnejšiu chuť. Panenský olivový olej je tiež kvalitný olej, ale nemá tak silnú chuť ako extra panenský olivový olej. Olivový olej je najnižšej kvality a má najslabšiu chuť.

Olivový olej by sa mal skladovať na tmavom, chladnom a suchom mieste. Olivový olej by sa nemal skladovať v chladničke, pretože to môže spôsobiť, že stuhne a bude ťažšie ho naliať. Olivový olej by sa mal spotrebovať do 12 mesiacov od otvorenia. Olivový olej je zdravý a chutný olej, ktorý má mnoho zdravotných výhod. Ak chcete zlepšiť svoje zdravie, olivový olej by mal byť súčasťou vašej každodennej stravy.

II. Ako vybrať olivový olej

Pri výbere olivového oleja je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, vrátane:

 • Trieda olivového oleja:

„olivový olej výberovej kategórie, získaný priamo z olív a výlučne mechanickými spôsobmi“;

a) extra panenský olivový olej:

b) panenský olivový olej:

„olivový olej získaný priamo z olív a výlučne mechanickými spôsobmi“;

c) olivový olej pozostávajúci z rafinovaných olivových olejov a panenských olivových olejov:

„olej obsahujúci výlučne olivové oleje, ktoré prešli rafináciou, a oleje získané priamo z olív“;

d) olej z olivových výliskov:

i) „olej obsahujúci výlučne oleje získané opracovaním produktu získaného po extrakcii olivového oleja a oleje získané priamo z olív“ alebo

ii) „olej obsahujúci výlučne oleje získané spracovaním olivových výliskov a oleje získané priamo z olív“.

Olivové oleje sa v závislosti od termínu zberu označujú ako:

Extra panenský olivový olej sa vyrába zo skorého zberu a má kyslosť do 0,8 % na 100 g. Extra panenský olivový olej je najvyššej kvality a má najsilnejšiu chuť. Je ideálny na dochucovanie jedál, ako sú šaláty, omáčky a cestoviny. Môže sa tiež použiť na varenie pri nízkych teplotách, ale nie je vhodný na varenie pri vysokých teplotách, pretože môže zmeniť svoju chuť a strácať svoje nutričné hodnoty. Jeho teplota zadymenia* je 160 °C, pri vysoko kvalitných extra panenských olivových olejoch s nízkou kyslosťou je až do 207 °C.

Panenský olivový olej sa vyrába z čerstvých olív z neskorších zberov a má kyslosť do 2 % na 100 g. Panenský olivový olej je tiež kvalitný olej, ale nemá tak silnú chuť ako extra panenský olivový olej. Je vhodný na varenie pri nízkych až stredných teplotách. Jeho teplota zadymenia je 216 °C.

Pri výbere olivového oleja je dôležité zvážiť jeho triedu, spôsob použitia a cenu. Extra panenský olivový olej je najvyššej kvality a má najsilnejšiu chuť, ale je tiež najdrahší. Panenský olivový olej je tiež kvalitný olej, ale má nižšiu cenu ako extra panenský olivový olej.

Je dôležité poznamenať, že olivový olej je citlivý na svetlo, teplo a vzduch. Preto by sa mal skladovať na tmavom, chladnom a suchom mieste. Olivový olej by sa mal spotrebovať do 12 mesiacov od otvorenia.“

*Teplota zadymenia – je to najnižšia teplota pri ktorej dochádza k pyrolýze tuku a nad zahrievaným tukom sa začína tvoriť dym z degradačných produktov tuku. Tuk, ktorý túto teplotu prekročí, nie je vhodný na konzumáciu, pretože nie je zdravotne bezpečný (je dokázaný vznik karcinogénov).

 • Miesto pôvodu:

Olivový olej sa vyrába v mnohých rôznych krajinách sveta. Najväčšími producentmi olivového oleja sú Španielsko, Taliansko, Grécko, Tunisko, Turecko, Sýria, Egypt, Maroko, Alžírsko, Portugalsko a v poslednej dobe aj Chorvátsko.

Každý región má svoju vlastnú jedinečnú chuť olivového oleja, ktorá závisí od klimatických podmienok, typu pôdy a odrody olív. Napríklad olivový olej z Grécka je zvyčajne jemnejší a sladší ako olivový olej z Talianska, ktorý je zvyčajne horkejší a pikantnejší.

Pri výbere olivového oleja je dôležité zvážiť jeho miesto pôvodu. Olivový olej z oblastí s miernym podnebím je zvyčajne jemnejší a sladší ako olivový olej z oblastí s teplejším podnebím. Olivový olej z oblastí s hlinitou pôdou je zvyčajne bohatší a intenzívnejší ako olivový olej z oblastí s piesočnatou pôdou. Olivový olej je zdravý a chutný olej, ktorý sa dá použiť na varenie, pečenie a dochucovanie jedál. Pri výbere olivového oleja je dôležité zvážiť jeho triedu, spôsob použitia, cenu a miesto pôvodu.

III. Ako skladovať olivový olej

Olivový olej je citlivý na svetlo, teplo a vzduch. Preto by sa mal skladovať na tmavom, chladnom a suchom mieste.

Najlepšie je skladovať olivový olej v tmavej fľaši so štítom proti slnečnému žiareniu. Fľaša by mala byť tiež dobre uzavretá, aby sa zabránilo prístupu vzduchu.

Olivový olej by sa nemal skladovať v chladničke, ani v mrazničke. Najideálnejšia teplota pre skladovanie olivového oleja je 16 až 20 °C.

Olivový olej by sa mal spotrebovať do 12 mesiacov od otvorenia. Ak olivový olej zmení farbu alebo chuť, je najlepšie ho vyhodiť.“

Tu je niekoľko ďalších tipov na skladovanie olivového oleja:

 • Skladujte olivový olej mimo dosahu tepelných zdrojov, ako je sporák alebo rúra.
 • Skladujte olivový olej mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.
 • Skladujte olivový olej mimo dosahu vzduchu.
 • Spotrebujte olivový olej do 12 mesiacov od otvorenia.

Ak budete dodržiavať tieto tipy, môžete zabezpečiť, aby váš olivový olej zostal čerstvý a chutný po dlhú dobu.

IV. Ako používať olivový olej

Olivový olej je všestranný olej, ktorý sa dá použiť na varenie, pečenie a dochucovanie jedál. Je to zdravý olej, ktorý je bohatý na mononenasýtené tuky a antioxidanty.

Olivový olej je skvelý na varenie pri nízkych teplotách. Môže sa použiť na dusenie, vyprážanie a grilovanie. Olivový olej by sa však nemal používať na varenie pri vysokých teplotách, pretože môže zmeniť svoju chuť a strácať svoje nutričné hodnoty.

Olivový olej je tiež dobrý na pečenie. Môže sa použiť na prípravu chleba, pečiva a iných pečených výrobkov. Olivový olej môže tiež pomôcť zlepšiť chuť a textúru pečených výrobkov.

Olivový olej je tiež skvelý na dochucovanie jedál. Môže sa použiť na doplnenie extra chuti pri šalátoch, omáčkach, cestovinách, rybách ako i steakoch. Olivový olej môže tiež pomôcť zvýrazniť chuť jedál.

Tu je niekoľko tipov na používanie olivového oleja:

 • pri varení pri nízkych teplotách používajte extra panenský olivový olej.
 • pri varení pri vysokých teplotách používajte radšej rafinované oleje.
 • na dochucovanie jedál používajte extra panenský olivový olej.
 • pri výbere olivového oleja sa uistite, že je čerstvý.
 • skladujte olivový olej na tmavom, chladnom a suchom mieste.

Ak budete dodržiavať tieto tipy, môžete zabezpečiť, aby ste čo najlepšie využili zdravotné výhody olivového oleja a aby ste si užili jeho vynikajúcu chuť.

V. Záver

Olivový olej je zdravý a chutný olej, ktorý sa dá použiť na varenie, pečenie a dochucovanie jedál. Je to všestranný olej, ktorý má mnoho zdravotných výhod. Olivový olej je bohatý na mononenasýtené tuky a antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zlepšiť zdravie srdca, znížiť riziko rakoviny a zlepšiť funkciu mozgu. Olivový olej je tiež dobrý zdroj vitamínov E a K.

Olivový olej je dôležitou súčasťou stredomorskej stravy, ktorá je známa svojimi zdravotnými výhodami. Stredomorská strava je založená na čerstvej zelenine, ovocí, celozrnných výrobkoch, strukovinách a olivovom oleji. Táto strava je spojená s nižším rizikom mnohých chronických chorôb, vrátane srdcových chorôb, rakoviny a cukrovky. Olivový olej je zdravý, chutný a má mnoho zdravotných výhod. Je dôležitou súčasťou stredomorskej stravy, ktorá je známa svojimi zdravotnými výhodami. Ak hľadáte zdravý olej, ktorý môžete použiť na varenie, pečenie a dochucovanie jedál, olivový olej je skvelou voľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *